Skuteczny system wymiany powietrza

Warto wiedzieć o tym, że nowy budynek, który posiada odpowiednią izolację oraz tradycyjną wentylację grawitacyjną nie zapewni nam odpowiedniej wymiany powietrza w pomieszczeniach. Wentylacja grawitacyjna nie jest dostosowana do nowoczesnego budownictwa. Najlepiej sprawuje się ona, jeżeli posiadamy nieszczelne okna czy drzwi. Dlatego warto zdecydować się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, która zapewni nam najwyższy komfort w domu.

https://www.youtube.com/watch?v=XKrusZISVIU

Jak działa rekuperator?

Rekuperator jest sercem całego systemu, który umożliwia odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza z budynku. Jego zadaniem jest nawiew czystego powietrza z otoczenia do budynku oraz wywiewanie powietrza brudnego i ciepłego z budynku na zewnątrz. Oba te strumienie prowadzone są innymi kanałami, dzięki czemu nie mieszają się ze sobą. W środku rekuperatora umieszczony jest wymiennik ciepła, który pobiera ciepło z wywiewanego powietrza i przekazuje je temu nawiewanemu.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zapewnia ograniczenie strat ciepła. Nie trzeba więc otwierać okien i drzwi aby przewietrzyć pomieszczenia. Zmniejsza to koszt ogrzewania całego budynku. Co więcej, rekuperacja pozwala na ciągły dostęp do czystego i zdrowego powietrza z zewnątrz pomimo smogu czy pyłów.

Jak wygląda instalacja systemu wentylacji mechanicznej?

Trzeba zaznaczyć, że rekuperator najłatwiej i najszybciej montuje się w trakcie budowy domów. Doprowadzenie wszelkich przewodów transportujących powietrze wymaga ich ukrycia oraz zabudowania, dzięki czemu nie będą one brzydko wyglądać w naszym budynku. Takie przewody mają podobną średnicę i są odpowiednio zaizolowane. Niestety w istniejących już budynkach instalacja systemu rekuperacji jest trudniejsza i kosztowniejsza, jednak nadal możliwa.

Na początku więc należy ułożyć kanały wentylacyjne. Następnie wykonuje się punkty nawiewne oraz wywiewne, dzięki czemu powietrze będzie miało skąd i dokąd dotrzeć. Później instaluje się odpowiedni sterownik, dzięki któremu będzie można sterować całą instalację. Na samym końcu montuje się wymiennik ciepła, który umożliwi nam odzysk ciepła z zużytego już powietrza.

https://www.youtube.com/watch?v=8q-ZiU5YtlU

Przy rekuperacji ważna jest również regulacja całego systemu. Do tego potrzebny jest natomiast anemometr, który jest urządzeniem pomiarowym. Pozwala on na precyzyjne określenie pożądanej ilości powietrza wentylacyjnego w każdym pomieszczeniu. Regulację przepływu powietrza montuje się na końcówkach kanału, a wyniki takich pomiarów zapisuje się w protokole. Jeśli poszukujesz specjalistów od rekuperacji, zajrzyj na https://karino.pl/

Podsumowując

Rekuperacja świetnie nadaje się zarówno do domów jednorodzinnych, jak i do obiektów wielkopowierzchniowych, w których przebywa 100 lub więcej osób. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala na zbudowanie energooszczędnego budynku, który pomaga w zmniejszeniu kosztów ogrzewania domu. Istnieją także w rekuperatorach wymienniki, które umożliwiają odzysk nie tylko ciepła, ale również wilgoci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.