Praca jako opiekun osób starszych w Niemczech – co musisz wiedzieć?

Pomysł wyjazdu do pracy za granicę naszego kraju przychodzi do głowy najczęściej osobom, które długo nie mogą znaleźć pracy w Polsce lub dla których zarobki tutaj nie są satysfakcjonujące. Jedną z możliwości, jakie dają aktualne oferty pracy, zwłaszcza dla osób wykazujących się dobrą znajomością języka niemieckiego, jest wyjazd do Niemiec w charakterze opiekunki osób starszych.

Jeśli zatem szukasz pracy w opiece, zanim wpiszesz w wyszukiwarkę Google hasła: “opieka Niemcy“, “oferty pracy Niemcy opieka” lub “praca dla opiekunek Niemcy”, warto zaznajomić się z obowiązkami, jakie wymieniają oferty pracy dla opiekunek. Otrzymanie takiej posady wynika z szeregu czynników, które należy spełnić, zanim staniemy się godnymi zaufania partnerami w opiece nad osobą starszą.

Indywidualne dopasowanie ofert pracy dla opiekunek osób starszych

Podstawowym kryterium w procesie rekrutacji przy pracy opiekunki jest poziom znajomości języka niemieckiego. W niektórych ofertach pracy wymagana jest dobra znajomość języka niemieckiego, zwłaszcza u osób, które potrzebują codziennej opieki i pomocy. Jeśli jednak wykazujesz się zaledwie komunikatywną znajomością języka niemieckiego lub podstawową znajomością języka, nic straconego. Znajdziesz i taką ofertę, w której język opanowany biegle nie jest koniecznością. Firma SunaCare dysponuje ofertami pracy na terenie całych Niemiec.

Zakres obowiązków dla opiekuna osób starszych w Niemczech

dioda ledWielu seniorów w podeszłym wieku potrzebuje pomocy w codziennym funkcjonowaniu, a oferowana w Niemczech opieka socjalna jest niewystarczająca, dlatego zapotrzebowanie na prywatne usługi opiekuńcze wzrasta. Oferty pracy dla opiekunek zapewniają atrakcyjne warunki finansowe, rozpoczęcie pracy w dogodnym dla opiekunki momencie, organizację wyjazdu. Temat wynagrodzenia jest istotną kwestią – praca dla opiekunek w Niemczech pozwala zarobić nawet 8000zł netto miesięcznie przy kontrakcie na 8 tygodni. Masz możliwość otrzymania także różnego rodzaju bonusów i premii oraz podwójnego wynagrodzenia w dni świąteczne i ustawowo wolne od pracy. Stawki bywają różne, ponieważ są uzależnione od zakresu obowiązków, długości kontraktu i stopnia znajomości języka. Obie strony mogą negocjować warunki zatrudnienia, ustalając np. postępowanie w sytuacjach nie do przewidzenia, jak choroba osoby sprawującej opiekę i konieczność dodatkowego czasu wolnego. Opiekunka mieszka zawsze w domu podopiecznego, który wymaga pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego, różnej – w zależności od stanu zdrowia. Zakwaterowanie jest bezpłatne. Może to być mieszkanie lub dom jednorodzinny, w którym przeznaczono jeden nieprzechodni pokój do dyspozycji opiekunki. Nie zapłacisz również za wyżywienie. Znajomość języka jest przydatna w kontaktach z rodziną podopiecznego. W niektórych ofertach dla opiekunów osób starszych wymagana jest także sprawność fizyczna, jeśli stan zdrowia seniora wskazuje na konieczność pomocy opiekunki przy wstawaniu z pozycji leżącej – często jest to wymienione w zakresie obowiązków, które obejmuje opieka. Niemcy znane są z przejrzystych warunków pracy i dobrych warunków mieszkaniowych, jakie oferują polskim pracownikom. Bardzo cenią także zaangażowanie polskich opiekunek.

O czym warto pomyśleć przed podjęciem pracy?

Zanim przyjmiesz konkretną ofertę pracy w charakterze opiekunki, z której będą oczywiście odprowadzane składki zdrowotne, warto wykupić dodatkowe prywatne ubezpieczenie – to podpowie każdy doświadczony prawnik. Jest to szczególnie ważne, jeśli wymagane jest prawo jazdy, a stan zdrowia podopiecznego wymaga codziennego przemieszczania się samochodem. Firma SunaCare, w której znajdziesz oferty pracy jako opiekunka osoby starszej, gwarantuje także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz wsparcie zespołu pracowników – koordynatorów mówiących po polsku i po niemiecku. Przy skorzystaniu z takiej oferty nie musisz martwić się o nic – wszelkie formalności, włącznie z zaświadczeniem A1, zostaną załatwione za Ciebie. Koordynatorzy będą z Tobą w kontakcie przez cały okres trwania zlecenia. Wystarczy aplikować online i umówić się na rozmowę rekrutacyjną, na której zostanie stworzony Twój profil opiekuna. Jeśli Twój potencjalny podopieczny zaakceptuje Twoją kandydaturę, zostaniesz o tym poinformowany i pozostanie Ci jedynie podpisanie umowy i przygotowanie do wyjazdu.

Jeśli wykazujesz się komunikatywną znajomością języka niemieckiego, będzie Ci na pewno o wiele łatwiej wpasować się w model życia swojego podopiecznego i nawiązać z nim pozytywną relację. Warto zadbać przynajmniej o podstawowy zasób słownictwa, który pomoże Ci porozumieć się w pierwszych dniach pracy w opiece przy osobie starszej wiekiem. Jeśli dołożysz do tego empatię i wyrozumiałość – z pewnością odnajdziesz się tej wymagającej, ale dającej także satysfakcję z pomocy innym pracy. Każdemu  człowiekowi należy się szacunek i możliwość spędzenia ostatnich lat życia pod opieką osób, które są mu życzliwe i pomocne. Jeśli do takich należysz, ta praca jest dla Ciebie.

Polecamy:
Jaki program do fakturowania z magazynem warto wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.