Warsztaty operatorów w Krakowie – maj 2016

Szkolenie w grupach max 2 osobowych w terminach dowolnych.

Filmowanie i obsługa współczesnych kamer cyfrowych na poziomie semi profi, oraz zagadnień sztuki operatorskiej na poziomie podstawowym. Warsztaty przygotowują do samodzielnych realizacji video, realizacji filmów okolicznościowych, zleceń o charakterze reklamowym i dokumentalnym. Warsztaty są prowadzone przez wykładowców pracujących, na co dzień w profesjonalnych telewizyjnych i filmowych produkcjach, jako operatorzy i asystenci kamery. Do dyspozycji są kamery video różnych systemów, oraz aparaty DSLR z wyposażeniem filmowym, statywy, rigi, slidery, stabilizatory. W programie przewiduje się m.in. podstawowe zasady montażowe, praktyczne zajęcia ze światła w filmie, nauka zaawansowanej obsługi sprzętu video i DSLR, nauka prowadzenia kamery z ręki, jazdy, stabilizatora, statywu z głowicą, realizacja operatorskiego ćwiczenia filmowego barwnego, ocena nakręconego materiału, korekcja błędów.

nauka jazdy WarszawaWarsztaty operatorskie obejmują 140 godzinne szkolenia praktycznego na profesjonalnych naramiennych kamerach telewizyjnych w klasie XDCAM HD, kamerach filmowych w serii NEX- FS700, realizacje wielokamerowe na żywo, oraz podstawy montażu na stołach montażowych MAC z programem Final Cut Pro. Podczas szkolenia nie pomijamy teorii, jednak nie skupiamy się na informacjach, które można znaleźć w książkach, uczymy jak korzystać z tej wiedzy w praktyce. Szkolenie obejmuje również budowę scenariusza i podstawy wiedzy reżyserskiej.

Instruktorzy:

Paweł Ranel BVK, PSC – operator filmowy z wieloletnim doświadczeniem międzynarodowym

Ireneusz Iladon – zajmujący się wideofilmowaniem ślubów i wesel w Warszawie – szczegóły

Jeremi Salon – mistrz oświetlenia

Warsztaty operatorskie w blokach edukacyjnych

Blok I (3h teorii)

Ocena umiejętności i wiadomości kursanta. Teoria: podstawy techniki zdjęciowej, rodzaje planów i ujęć; rodzaj sprzętu filmowego wykorzystywanego na planie. Zadanie do domu.

BLOK II (10h teoria + praktyka)

Teoria: budowa kamery, rodzaje kamer, posługiwanie się kamerą oraz technika pracy z kamerą ze statywem i bez statywu. Zadanie do domu. Praktyka: Praca z kamerą z użyciem i bez użycia statywu na planie filmowym. Egzamin wstępny teoretyczny.

BLOK III (8h teoria+ praktyka)

Teoria: Światło w filmie Praktyka: Praca z kamerą naramienną- ćwiczenie rodzajów ujęć i planów zdjęciowych. Podstawy użycia światła i rodzaje światła przy pracy z kamerą.

BLOK IV (8h teoria + praktyka)

Teoria: Podstawy pisania i rola scenariusza w pracy operatorskiej. Praktyka: Szkolenie operatorskie kamerą naramienną z użyciem statywu, filmowanie obiektów statycznych i będących w ruchu, praca z dźwiękiem. Różnicowanie planów filmowych, tworzenie scen filmowych i sekwencji. Montaż kamerą.

BLOK V (8h teoria + praktyka)

Teoria: Poznanie programów do montażu, ćwiczenia w wybranym programie Praktyka: Montaż nieliniowy własnych materiałów w profesjonalnym programie FinalCut Pro, łączenie ujęć w technice dołączającej i rozdzielającej.

BLOK VI (8h praktyka)

Praktyka: Montaż nieliniowy, łączenie ujęć w technice rozdzielającej /insert, praca z dźwiękiem.

BLOK VII(8h praktyka)

Teoria: zasady realizacji na żywo, techniki realizacji, techniki operatorskiej Praktyka: Prace operatorskie w zestawie realizacji na żywo. Wóz realizacyjny-ćwiczenia praktyczne.

BLOK VIII (8h teoria + praktyka)

Teoria: Omówienie i przygotowanie scenariusza i założeń reżyserskich do samodzielnej etiudy. Praktyka: Praca z kamerą z użyciem światła i dźwięku.

BLOK IX ( 8h praktyka)

Praktyka: Przygotowanie materiału do montażu, zgrywanie, przygotowanie listy montażowej. Montaż 3-minutowej etiudy. Udźwiękowienie filmu.

BLOK X (8h teoria + praktyka)

Teoria: Omówienie scenariusza do poszczególnych scen do filmu okolicznościowego np. ze ślubu. Praktyka: Praca z kamerą w ruchu na ramieniu w technice zdjęć do reportażu/dokumentu/

BLOK XI (40h teoria + praktyka)

Praktyka: Ćwiczenia praktyczne z zespołem profesjonalnych operatorów, na różnych planach filmowych i realizacja na żywo wozem HD2-Factor.

BLOK XII (Egzamin)

Egzamin z wiedzy oraz umiejętności praktycznych. Poświadczenie odbycia kursu oraz list referencyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.