Wózki widłowe wielkotonażowe – rodzaje i zastosowanie

Dobór odpowiednich wózków widłowych jest bardzo ważny dla sprawnych i bezpiecznych prac w transporcie bliskim. Jakie wózki stosowane są wtedy, gdy konieczne jest przewiezienie ładunków o znacznym ciężarze? Jak można z nich skorzystać?

Wózki wielkotonażowe – co to jest?

Ładunki przewożone na paletach mogą mieć ciężar wynoszący od kilku do nawet kilkudziesięciu ton. Gdy ładunki są ciężkie, stosowane są specjalne wózki widłowe wielkotonażowe. Co warto o nich wiedzieć?

Wózki widłowe określane jako wielkotonażowe charakteryzują się specjalną budową, która umożliwia podnoszenie znacznych ładunków. To możliwe za pomocą specjalnych konstrukcji uwzględniających również przeciwwagę, która poprawia stabilność urządzenia.

W użyciu można znaleźć wózki wielkotonażowe, które pozwalają na podnoszenie ładunków mających:

  • 8 ton
  • 10 ton
  • 16 ton
  • 25 ton

Gdy zatem konieczne jest przewiezienie znacznego ładunków, wówczas wózki widłowe wielkotonażowe stanowią bardzo dobry wybór, ułatwiając prowadzenie prac w magazynach, centrach logistycznych, fabrykach.

Rodzaje wózków widłowych wielkotonażowych

Do kategorii wózków wielkotonażowych zalicza się różne typy urządzeń. Są one kategoryzowane przede wszystkim pod kątem ich napędu, co także przekłada się na ich maksymalny udźwig.

Największym udźwigiem charakteryzują się wózki widłowe wielkotonażowe spalinowe. W tym przypadku wynosi on nawet około 25 ton, co powoduje, że to najsilniejsze wózki widłowe, jakie można znaleźć w użytku.

Niższym udźwigiem charakteryzują się wózki widłowe na gaz oraz elektryczne. W przypadku wózków widłowych maksymalny ciężar podnoszenia wynosi najczęściej około 13-14 ton, natomiast dla wózków elektrycznych to 8 ton.

Wózki widłowe wielkotonażowe – kupić czy wynająć?

Obecnie wózki widłowe wielkotonażowe można zarówno zakupić, jak i wynająć w wypożyczalniach wózków widłowych.

W przypadku firm, które zamierzają korzystać ze sprzętu na co dzień, rekomendowane opcje to zakup, leasing albo wynajem długoterminowy. Gdy natomiast urządzenie potrzebne jest tylko czasowo, wówczas najtańszym rozwiązaniem jest wynajem krótkoterminowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.