Podejście firmy do wartości etycznych również ma znaczenie

Obecnie coraz częściej na łamach mediów, konferencji branżowych czy spotkań biznesowych podejmowany jest temat etyki w biznesie. Cieszy fakt, że przedsiębiorcy mają większą świadomość tego, że stopień przestrzegania wartości etycznych w firmie ma również wpływ na rozwój biznesu, a także postrzeganie jego w oczach pracowników i partnerów biznesowych.

Kodeks etyczny jest ważnym elementem tworzenia kultury w organizacji. Jasno określone wartości sprawiają, że pracownicy są bardziej zmotywowani, lojalni wobec firmy, a także lepiej się czują w swoim miejscu pracy. Dobrze, jeśli przy tworzeniu standardów biorą udział wszyscy, wówczas te wartości są zdecydowanie częściej praktykowane przez pracowników, a nie tylko deklarowane. Pracodawcy zainteresowani poszerzeniem wiedzy na ten temat lub sprawdzeniem czy w ich firmie rzeczywiście nie dochodzi do łamania praw powinni zlecić przeprowadzenie audytu etycznego. Więcej na jego temat można przeczytać tutaj .

Dlaczego coraz większy nacisk kładzie się na wartości etyczne w firmie?

Bo jak się okazuje osoby poszukujące pracy aplikują do firm, w których oprócz możliwości realizowania swoich planów zawodowych i otrzymywania satysfakcjonującego wynagrodzenia, zostały opracowane i przestrzegane wartości etyczne.

W 2013 roku Instytut Badań Homo Homini na zlecenie Work Service S.A. przeprowadził badanie wśród osób pracujących w metropoliach i dużych miastach, z którego jasno wynika, że wartości w pracy są dla bardzo ważne. Na pytanie „Czy firma, w której pracujesz ma jasno określony kodeks wartości i normy etyczne, którymi kierujesz się w pracy?” 79,7% odpowiedziało Tak, stosuje je w pracy, 13,9% – Tak, ale nie stosuję ich w pracy, 3,8% – Nie wiem czy mamy kodeks wartości, 2,5% – Nie mamy kodeksu wartości. Badanie wykazało również, że istnieje zależność: im więcej zarabiamy, tym przywiązujemy większą wagę do wartości etycznych. Wśród osób zarabiających 2-5 tys. netto – 88% zadeklarowało przestrzeganie ustalonych norm etycznych.

Dlatego budując organizację warto pamiętać, że wartościowi pracownicy preferują pracę w firmach, które idą z duchem czasu. Świadectwem takiego podejścia jest między innymi wdrożenie kodeksu etyki a także przeprowadzenie w firmie audytu etycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.