Jak szybko i sprawnie wypełniać druk CMR?

Wypełnienie międzynarodowego listu przewozowego, czyli CMR to obowiązek każdego nadawcy wysyłającego zarobkowo towar za granicę. List przewozowy musi być czytelny, kompletny, a także zawierać wszelkie informacje, które są niezbędne do prawidłowego zrealizowania przewozu. Choć początkowo może się to wydawać skomplikowane, wypełnianie CMR nie jest wcale trudne. Szczególnie wtedy, gdy skorzystamy z gotowych generatorów i wzorów dostępnych w sieci.

Międzynarodowy list przewozowy to dokument obowiązujący dla przesyłek w transporcie międzynarodowym, ale tylko tych, które są realizowane w celach zarobkowych. Jeśli więc ktoś wysyła paczkę do kogoś z rodziny czy znajomego, nie ma obowiązku wypełniać CMR. Jeśli natomiast do zagranicznego odbiorcy ma trafić paleta jakiegoś towaru, za który ten odbiorca ma zapłacić, list przewozowy będzie już bardzo przydatny. Nie jest to dokument, który jest wymagany przepisami, jednak praktycznie wszyscy przewoźnicy go używają – jest bowiem potwierdzeniem zawarcia umowy z przewoźnikiem, a także pozwala na szybkie i sprawne wykonanie całego przewozu.

Jakie informacje zawrzeć w CMR?

CMR nie ma jednego, wszędzie obowiązującego formularza. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę cmr wzor, a można znaleźć całkiem sporo różnych wzorów. Zwykle różnią się one jednak tylko wyglądem i detalami – w każdym międzynarodowym liście przewozowym muszą się bowiem znaleźć te same informacje. Są to, między innymi nazwa i adres nadawcy, odbiorcy i przewoźnika, informacje o towarze, rodzaju, liczbie sztuk czy wadze, informacje na temat kosztów transportu, cła, a także dodatkowych opłat, które mogą się pojawiać po drodze. W liście przewozowym umieszcza się również informacje na temat pobranych przez przewoźnika zaliczek, miejsca, gdzie należy dostarczyć towar, ubezpieczenia towar, informacje dotyczące przeładunku czy dodatkowego zabezpieczenia towaru. To wszystko razem pozwala przewoźnikowi na sprawne wykonanie usługi, a przy tym ułatwia wypełnianie formalności.

Wygodny CMR online

W dzisiejszych czasach większość papierowej dokumentacji można mieć w alternatywnej, elektronicznej formie. Dotyczy to także międzynarodowego listu przewozowego. Można go znaleźć w sieci w ofercie producentów systemów informatycznych czy wirtualnych technologii dla branży transportowej. Dobry generator CMR to rozwiązanie, które znacznie ułatwia wypełnianie międzynarodowego listu przewozowego, sprawia, że wszystkie formalności można załatwić dużo szybciej, oszczędza czas szczególnie wtedy, gdy takich listów trzeba codziennie wypełnić naprawdę sporo. CMR online ogranicza ryzyko błędów i pomyłek, gdyż wiele informacji wpisuje się automatycznie. Pozwala również wszystkim uczestnikom umowy śledzić towar w trakcie transportu i szybko reagować na wszelkie ewentualne problemy. Korzystanie z generatorów CMR jest bardzo proste – systemy są bezproblemowe, intuicyjne i na pewno przydadzą się w każdej firmie, która wysyła duże ilości towarów za granicę.

Polecamy:
Jak opisać znajomość języka obcego w CV?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.